Forum "Zdravlje"

Forum „Zdravlje“smo održali 12.03.2016. godine već tradicionalno u MedILS-u. Kao četvrti Forum, organizacijski je već postao rutina, ali tematski po mnogo čemu poseban. U najavnom letku između ostalog je bilo napisano: „Zdravlje je uzvišeni cilj kojemu svi težimo. Iako se može raspravljati o zdravom društvu, populacijskom zdravlju, ili ga postaviti u veliki broj potpuno različitih koncepata, naš je odabir ovim Forumom progovoriti o zdravlju općenito. Odredili smo se slijediti definiciju Svjetske zdravstvene organizacije prema kojoj zdravlje predstavlja osnovno pravo ljudskog bića i sveukupnost fizičkog, psihičkog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.

Nakon uvoda „Što je zdravlje (prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije)“, uslijedile su tri grupe predavanja raščlanjujući taj pojam na fizičko, psihičko i socijalno zdravlje. U prvoj grupi predavanja dale su se tri definicije: „Ono sam što spavam“, „Ono sam što jedem“ i „Ono sam kako se krećem“.  Psihički kontekst zdravlja pojašnjavalo se izlaganjima „Za odgojiti dijete treba cijelo selo“, „Zdravlje i okoliš“ i „Žanješ što si posijao/la?!“. Socijalno zdravlje raspravilo se govorenjem o odnosima „Mediji i mentalno zdravlje“, „Politika i zdravlje“, te važnošću za zdravlje pojma „Sreća“. Forum je završen predavanjem „Globalno zdravlje“.