Centar Samaritanac

Centar Samaritanac, prvotnoga naziva Zavod za rehabilitaciju, je specijalizirana ustanova osnovana za pružanje usluga skrbi izvan vlastite obitelji nepokretnim osobama i izraženijim stupnjem psihičke i fizičke retardacije. Svojim radom započeo je 1995. godine zahvaljujući svesrdnosti i blagonaklonosti časnih sestara Službenica milosrđa – Anđela, koje su za tu svrhu ustupile na korištenje novouređene prostorije i potrebitu opremu. “Naša ustanova dobila je ime po Isusovoj priči o dobrom Samaritancu, koji je nepoznatu čovjeku u nevolji spasio život. U imenu Samaritanac sadržana je ljubav i zadaća djelatnika i svih ljudi koji svoju vjernost Bogu žele ostvariti kroz dobra djela prema korisnicima ove kuće.“

U rotarijanskoj godini 2009./2010. Centar Samaritanac smo odabrali za naš glavni klupski humanitarni cilj, a pod motom „Budi dobar, budi Samaritanac”. No akcije su se nastavile i idućih nekoliko godina, a zanimljivo je da su se velikim dijelom oslanjale na umjetničkim aktivnostima, posebno likovnim. Naš član Matko Biljak priredio je izložbu fotografija, nju je slijedila izložba djela renomiranih hrvatskih likovnih umjetnika u Galeriji „Emanuel Vidović”, a nakon nje grafička mapa s djelima prvorazrednih hrvatskih umjetnika. Uz mapu i prateći katalog, kipar Jozo Vrdoljak je izradio prigodnu medalju s likom Samaritanca i natpisom „Budi dobar, budi Samaritanac – čini dobro, budi Rotarijanac”. Izložba je, pod pokroviteljstvom tadašnjeg predsjednika RH Ive Josipovića, održana i u zagrebačkoj Galeriji „Klovićevi dvori”. Poseban doprinos dao je počasni član R.C.Split slikar Matko Trebotić poklonivši sliku vrijednu 30.000 kuna. Našoj potpori Centru Samaritanac dijelom su se pridružili čak i rotarijanski prijatelji iz Osima.