Stipendija Akademik Kruno Prijatelj

Povodom obilježavanja 10. obljetnice smrti počasnog člana RC Split akademika Krune Prijatelja, u rotarijanskoj godini 2008./2009. pokrenut je klupski projekt „Stipendija Akademik Kruno Prijatelj – Prijatelji Prijatelju” u okviru kojeg smo namjeravali dodijeliti stipendije učenicima i studentima, te  magistrantima i doktorandima umjetnosti i humanističkih znanosti s područja SDŽ. Namjera stipendiranja možda je čak i prethodila ideji zaklade, budući da osiguranje kontinuiteta stipendiranja pretpostavlja osiguranje kontinuiteta financiranja, a zaklada je na neki način bila garancija tog trajanja. I dok je zaklada ostala samo na razmišljanjima, u stipendiranje se krenulo.

Klub je temeljem javno raspisanih natječaja za školske godine 2008./2009. i 2009./2010. osigurao ukupno osam jednogodišnje stipendija u visini od ukupno 12.000,00 kuna. Neki od tih stipendista danas su afirmirani umjetnici i kulturni djelatnici. Nažalost, zbog naglašenih teškoća u osiguranju potrebnih sredstava, ali i zbog nekih nezgrapnosti u poreznim propisima u odnosu na stipendije, Klub je odlučio prekinuti dvogodišnju praksu, te je praktički stipendija u čast prijatelja Krune prestajala postojati, a uspostavljena trogodišnja praksa stipendiranja srednjoškolaca jedne privatne gimnazije, po mišljenju dijela članova Kluba nije bila dostojna zamjena.